Groen licht voor de nieuwe groepering “Universitaire Ziekenhuizen van Brussel”

Het is officieel: aanstaande januari markeert de start van de groepering “Universitaire Ziekenhuizen van Brussel”. Het gaat om een fusie tussen het H.U.B, de Iris Ziekenhuizen Zuid en het UMC Sint-Pieter. Samen vertegenwoordigen ze 12 ziekenhuisvestigingen, meer dan 2.500 bedden en zo’n 11.500 medewerkers.

Deze fusie heeft tot doel de zorg beter te coördineren en toegankelijker te maken, en kennis en apparatuur te bundelen. Patiënten kunnen zich nog steeds wenden tot het ziekenhuis in hun buurt, maar sommige behandelingen kunnen in de loop van de tijd geherorganiseerd worden over de verschillende sites van het netwerk. De juridische inwerkingtreding van de nieuwe groepering is gepland voor 1 januari 2027, mits de laatste institutionele stappen succesvol worden afgerond.

Gezien de ingrijpende veranderingen in het gezondheidssysteem is de fusie van onze instellingen een verantwoorde keuze. We streven een eenvoudig, maar belangrijk doel na: ervoor zorgen dat iedereen in Brussel toegang heeft tot hoogwaardige openbare gezondheidszorg, waarbij niemand in de kou blijft staan”, aldus Yannick Manigart, voorzitter van de Medische Raad van het UMC Sint-Pieter, in een persbericht.

Waarom worden de openbare ziekenhuizen in Brussel samengevoegd?

Deze samenwerking past in het kader van de federale ziekenhuishervorming van de minister van Volksgezondheid, Frank Vandenbroucke, die het zorgaanbod wil stroomlijnen en minimale activiteitdrempels wil invoeren voor bepaalde behandelingen. Sommige sites van het toekomstige netwerk voldoen mogelijk niet aan alle beoogde criteria, waardoor het des te meer noodzakelijk is om na te denken over een nieuwe verdeling van de activiteiten. Deze fusie moet ervoor zorgen dat dit probleem op het niveau van het gehele ziekenhuislandschap kan worden opgelost, in plaats van onderling te concurreren.

In het verleden hebben er al verschillende opeenvolgende fusies plaatsgevonden: het Iris-netwerk in 1996 en de fusie van Erasmus, Bordet en het UKZKF tot het huidige H.U.B in 2021. In 2024 kondigden het UMC Sint-Pieter en de Iris Ziekenhuizen Zuid aan nauwer te willen samenwerken. Door deze instellingen in één groepering onder te brengen, zetten ze een belangrijke stap in die richting. Het UVC Brugmann, dat geen deel uitmaakt van de aangekondigde groepering, kan deelnemen aan de besprekingen om zich vanaf 2023 aan te sluiten.

Een zorgtraject dat zich over meerdere ziekenhuizen kan uitstrekken

Voor de patiënten is het belangrijkste uitgangspunt dat ze steeds terecht zullen kunnen in hun vertrouwde ziekenhuis dicht bij hun deur. De fusie brengt geen sluitingen van ziekenhuisvestigingen met zich mee. Patiënten kunnen echter wel worden doorverwezen naar een andere voorziening binnen het netwerk wanneer hun gezondheidstoestand een specialisatie, een ingreep of apparatuur vereisen die niet beschikbaar is op de site waar ze zich aanvankelijk hebben aangemeld.

Patiënten zullen via hun vertrouwde ziekenhuis in de buurt van hun woonplaats doorstromen naar ons ziekenhuisnetwerk”, legt Jean Spinette, burgemeester van Sint-Gillis en voorzitter van de raad van bestuur van de Iris Ziekenhuizen, uit aan La Dernière Heure.

Artsen zullen ook op meerdere locaties kunnen werken om de uitwisseling van competenties te bevorderen. Het is dan ook de bedoeling dat de patiënten kunnen rekenen op de expertise van het hele netwerk, zonder dat ze hun zorgtraject per se hoeven aan te vangen in de voorziening die over de gewenste specialisatie beschikt. Deze organisatievorm zou er echter toe kunnen leiden dat de medische activiteiten tussen de ziekenhuizen worden herverdeeld. De praktische kant daarvan moeten nog worden uitgewerkt.

Verschillende behandelingen per site

Niet alle voorzieningen hoeven op termijn noodzakelijkerwijs dezelfde activiteiten te behouden. Bepaalde ingrijpende behandelingen zouden kunnen worden geconcentreerd in vestigingen die over de geschikte teams en infrastructuur beschikken, terwijl andere sites consultaties en minder complexe behandelingen voor hun rekening kunnen nemen. Voor kinderen en hun gezinnen is het nog niet duidelijk hoe de pediatrische behandelingen en eventuele doorverwijzingen tussen voorzieningen zullen worden georganiseerd. Het is niet zo dat de oprichting van dit netwerk automatisch betekent dat de consultaties of behandelingen voor kinderen zullen worden verplaatst. De toekomstige verdeling van de activiteiten moet nog worden bepaald.

Kortere wachttijden, meer middelen

De fusie heeft ook tot doel de wachttijden voor toegang tot zorg te verkorten. Om dat te bereiken, willen de initiatiefnemers van het project de medische teams versterken, apparatuur delen en de aanwerving van jonge artsen vergemakkelijken.

Om deze wachttijden te verkorten, zijn er artsen en apparatuur nodig. Dat is dan ook de doelstelling van deze samenwerking”, vat Jean Spinette samen in La Dernière Heure.

Op grotere schaal wil het netwerk de investeringen in onderzoek, gebouwen, medische apparatuur en digitale hulpmiddelen bundelen. De groepering hoopt bovendien schaalvoordelen te realiseren en haar financiële draagkracht te verhogen, in een ziekenhuissector die met grote budgettaire problemen te kampen heeft. Ze zal met name vóór 2030 opnieuw een financieel evenwicht moeten vinden.

Sofia Douieb

 

LEES OOK: