Wereldknuffeldag: babyknuffelaars in de schijnwerpers

Sinds 2019 biedt de vzw De babyknuffelaars troost aan pasgeboren baby’s die in het ziekenhuis opgenomen zijn wanneer hun ouders niet aanwezig kunnen zijn. Het lijkt een heel eenvoudige taak, maar de impact ervan is enorm heilzaam, zowel emotioneel als fysiek. 21 januari is Wereldknuffeldag, de ideale gelegenheid om deze goedhartige vrijwilligers nog eens in de schijnwerpers te plaatsen. 

Hospichild volgt deze vereniging al vanaf het begin, in 2019. Het initiatief kreeg veel aandacht en er waren veel vrijwilligers die eraan wilden deelnemen. Baby’s knuffelen, dat lijkt wel een droom … Maar het belang van de baby moet op de eerste plaats komen. Want de vereniging maakt zich nuttig als er een behoefte is, hoewel vrijwilligers nooit de ouders kunnen vervangen. Het is de bedoeling dat ze een aanvulling vormen. Ze ondersteunen de ouder-kindrelatie door ervoor te zorgen dat de allerkleinsten menselijk contact kunnen blijven krijgen wanneer ze het meest kwetsbaar zijn. De rustgevende aanwezigheid van de babyknuffelaar bevordert het welzijn van de baby’s en herinnert eraan hoe belangrijk het is om in de zorg ook rekening te houden met het emotionele aspect, naast de medische handelingen.

Geruststelling en zachtheid

De missie van De babyknuffelaars is om geruststelling en zachtheid te bieden aan pasgeboren baby’s in het ziekenhuis wanneer hun ouders niet aanwezig kunnen zijn. Vrijwilligers vervangen de familie niet, maar vormen een aanvulling en ondersteuning voor de relatie tussen de ouders en het kind. Hun rustgevende aanwezigheid bevordert het welzijn van de baby’s. Dit initiatief, dat gebaseerd is op medeleven en solidariteit, onderstreept het belang om naast medische zorg ook rekening te houden met de emotionele behoeften van patiënten. Zo draagt de vereniging bij aan een cultuur van menselijke zorg in de ziekenhuizen waar ze actief is.

Ons moment van tederheid is bedoeld voor baby’s van wie de ouders niet continu aanwezig kunnen zijn tijdens hun verblijf in het ziekenhuis, maar ook voor baby’s die wachten op plaatsing of adoptie.” – Afkomstig van de website van De babyknuffelaars

→ Naar de website van de vereniging  Les câlineurs de bébés – De babyknuffelaars

Sinds 2019 in het UKZKF

In maart 2019 gaven de vrijwilligers hun eerste knuffels aan baby’s in het Universitair Kinderziekenhuis Koningin Fabiola. Tegelijkertijd werd op Facebook een privégroep aangemaakt die bijna 850 leden uit heel België samenbracht die geïnteresseerd zijn in het project (ondertussen telt de groep ongeveer 5.000 volgers). Melanie McCluskey, een van de initiatiefnemers, zei destijds: “We hebben in maart – eindelijk! – ons debuut gemaakt in het UKZKF in Brussel. We begonnen op de afdeling intensieve zorg voor de allerkleinsten, gingen daarna naar de afdeling kinderrevalidatie en staan nu op het punt om te starten op de afdeling neonatologie (te vroeg geboren baby’s). De reacties zijn ongelooflijk, zowel van het personeel als van de ouders en hun baby’s. Volgens het medisch personeel zijn de effecten op de geknuffelde baby’s al zichtbaar en zeer positief. Wat een aanmoediging voor ons!” Er hebben er zich toen al veel vrijwilligers aangemeld en dat aantal is blijven stijgen. Sterker nog, er is zodanig veel interesse dat de vzw beslist heeft minder te communiceren over de vereniging. Ze is namelijk zeer selectief in de personen die worden aangenomen en hanteert strenge deontologische, hygiënische en psychologische voorwaarden.

Een mooi traject in Brussel

In Brussel is de vzw De babyknuffelaars stevig verankerd in verschillende ziekenhuizen. Sinds 2019 is ze actief in het Universitair Kinderziekenhuis Koningin Fabiola (UKZKF), onder de leiding van Francine de Bisscop. De vrijwilligers werken er op verschillende afdelingen: neonatologie, pediatrische intensieve zorg, oncologie, nefrologie, cardiologie, pediatrie en de zuigelingenafdeling. Het team, dat momenteel 24 knuffelaars telt, zorgt voor een dagelijkse aanwezigheid, die georganiseerd wordt in tijdsblokken, in nauwe samenwerking met de zorgteams.

  • Sinds eind 2019 is de vzw ook aanwezig in het Delta-Ziekenhuis Chirec.
  • De Cliniques universitaires Saint-Luc verwelkomt de vereniging al drie jaar. De vrijwilligers zijn er actief op zeven afdelingen, waaronder neonatologie, vijf pediatriediensten en intensieve zorg. Sinds juni 2024 werden hier al meer dan 130 baby’s geknuffeld en getroost.
  • Sinds 2024 zijn De babyknuffelaars ook vertegenwoordigd in het UVC Brugmann (U53 – neonatologie) en bij de Iris Ziekenhuizen Zuid – site Elsene, waar in februari 2024 een overeenkomst werd ondertekend. Het team werkt er voornamelijk op de afdeling neonatologie, vooral voor baby’s die geplaatst zijn of op een adoptie wachten, maar ook als de ouders niet aanwezig kunnen zijn.
  • Tot slot heeft ook HUB Erasmus zich in juni 2025 aangesloten bij het project. De samenwerking is begonnen op de afdelingen neonatologie en pediatrie, met name in het kader van projecten om de scheiding tussen ouders en baby’s te beperken, met gerichte tussenkomsten wanneer de zuigelingen alleen zijn.

→ Lees meer in het activiteitenverslag van de vzw

 

LEES OOK: